Bitcoin Saldırı Altında

13 Şubat 2014

Bitcoin siber suçlular tarafından saldırıya uğradı. Saldırı esnasında Dünya’nın en büyük büyük Bitcoin borsaları kapatılmak zorunda kaldı.

Kimlikleri belirlenemeyen saldırganlar Bitcoin’de bulunan biz dizayn hatasını kullanarak sahte işlemler gerçekleştirerek, Bitcoin’in genel finansal sistemini karıştırdılar ve insanların Bitcoin ticareti yaptığı merkezlerde karışıklık yarattılar.

Bitcoin’deki kusur şu şekilde kullanılıyor; Bütün Bitcoin işlemleri her 10 dakikada bir açık bir şekilde kaydedilmektedir. Fakat bu süre kötü kullanım için çok büyük bir zaman bırakıyor. En son saldırıda saldırganlar gerçek işlemler yapıp hemen ardından sahte işlemleri göndererek bitcoin borsalarının hesaplama programlarında karışıklık yaratıyorlar.

Bu hata ilk olarak 2011’de ortaya çıkarılmıştı. Fakat bütün Bitcoin borsaları bu hata için düzeltmeler, güncellemeler yapmamıştı. Bitcoin’in çekirdek fonksiyonlarında çalışan Bilgisayar Mühendisleri bu gibi Hizmet Dışı Bırakma (Denial of Service – Dos) saldırılarının kolayca yapılabildiğini ve masrafsız saldırılar olduğunu belirttiler

Bitcoin 2009 yılında yaratılan online para birimidir

Bitcoin 2009 yılında yaratılan online para birimidir

.

Bitcoin Nedir ?
Bitcoin 2009 yılında gerçek ismi bilinmeyen Satoshi Nakamoto sahte isimli kişi tarafından yaratılan bir para birimidir. Bitcoin işlemleri hiçbir orta adam kullanılmadan gerçekleştirilmektedir. Yani Bitcoin işlemlerinde hiçbir banka aracı değildir. Hiçbir işlem ücreti ödenmez ve işlemleri gerçekleştirirken gerçek isminizi vermenize gerek yoktur. Günümüzde birçok e-tüccar Bitcoinleri kabul etmektedir. Bitcoin ile webhosting servisleri satın alabilir, pizza sipariş edebilir hatta manikür bile yaptırabilirsiniz.

Yorum Ekle

İsim
Yorum