KOD İMZALAMA SERTİFİKASI MÜŞTERİLERİMİZE ÖNEMLİ DUYURU

9 Mayıs 2019

Sevgili Kod İmzalama kullanıcısı,

Bu hizmet duyurusu size, 9 Temmuz 2019’da sona erecek olan Comodo ve Sectigo kod imzalama zaman damgalama servisi sertifikasının, sona erme süresinin yaklaşmakta olduğunu bilgilendirmek için yapılmıştır. Bu tarihten sonra imzalanan bazı kodlarda, şu andan itibaren bu tarihe kadar yeniden imzalanmadığı sürece performans sorunları veya uyarılar yaşanabilir.

Hangi kod etkilenecektir?

timestamp.comodo.com’daki Comodo/Sectigo zaman damgası servisi ile  imzalanmış Java kodları, 9 Temmuz 2019’da sona erecek olan zaman damgası sertifikası ile imzalanmış ise, etkilenebilecektir. Çalışma ortamının durumuna bağlı olarak bu uygulamalarda, şu iki tarihten SONRA performans sorunları yaşanabilir: 9 Temmuz 2019 ve süresi dolan kod imzalama sertifikasının kodu imzalamak için kullanıldığı gün.

Windows da dâhil olmak üzere, Java dışındaki işletim sistemlerinde çalışan imzalanmış kodlar etkilenmeyecektir. Sectigo veya Comodo kod imzalama sertifikaları tarafından 4 Mart 2019 tarihinden sonra imzalanan TÜM kodların, kod imzalama sertifikasının yayın tarihine bakılmaksızın etkilenmeyeceğini de dikkate alınız.

Java kodunuzun zaman damgası ve kod imzalama sertifikalarının son kullanma tarihleri hakkındaki daha ayrıntılı açıklamalar için,buradan sertifika süre bitimi hakkındaki Sectigo KnowledgeBase makalesine bakabilirsiniz.

Önerilen müdahale

Kod geliştiricilerinin, düzgün işleyişin devam etmesini sağlamak adına etkilenen tüm Java kodlarını 9 Temmuz 2019’dan önce yeniden imzalaması ve dağıtması gerekmektedir. Yeniden imzalama işlemi için önceki kullanılmış kod imzalama sertifikasını veya daha sonra alınmış bir kod imzalama sertifikasını (yenileme veya değiştirme sertifikaları dahil) kullanabilirsiniz. Java kodunu yeniden imzalamak için kod imzalama sertifikanızı değiştirmenize gerek yoktur.

Süresi dolan kod imzalama sertifikalarıyla ilgili yardım almak için satis@comodo.com.tr ye mail atmanızı rica ederiz.

Yorumlar

Selgen 7 Temmuz 2019, 16:10

Vermiş oldukları hizmetten hiç bir zaman ödün vermemiş olan Comodo ekibine çok teşekkür ediyorum. Kullanmaya başlamış olduğum zamandan bu yana sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri oldukça hoş bir durum. Başarılarınızın devamını diliyom. Yorum: https://www.filmizlet.org/

Cevapla

Yorum Ekle

İsim
Yorum